Trudno wyobrazić sobie zestaw kina domowego bez głośników z prawdziwego zdarzenia! Ich zakup nie jest jednak wcale taki prosty. By podjąć jak najlepszą decyzję, należy poświęcić trochę czasu, jeśli oczywiście chce się uniknąć wszelkich błędów i cieszyć się doskonałą jakością odtwarzanych dźwięków. Do wyboru ma się popularne systemy wielokanałowe oraz sprzęt dwukanałowy, który bez wątpienia pokochają wielbiciele muzyki, odtwarzanej w najlepszej jakości.

Sprzęt wielokanałowy można konfigurować na wiele sposobów i nie trzeba ograniczać się do fabrycznie skompletowanego zestawu głośników. Zazwyczaj zestawy kina domowego składają się z czterech elementów, wśród których nie może zabraknąć zestawu przedniego (lewy-prawy), głośnika centralnego, zestawu tylnego (dwa głośniki lub więcej) i subwoofera (czy też subwooferów). Te elementy składniowe można traktować indywidualnie i określić im różne priorytety.

Istotna jest bowiem wzajemna hierarchia ważności odtwarzania muzyki oraz filmów. Nie można też zapomnieć o wielkości pokoju, w którym sprzęt będzie obsługiwany, gdyż ona także wpływa na jakość brzmienia. Ważnym aspektem jest oczywiście dostępne miejsce na instalację kolumn oraz wymagana maksymalna głośność, która w szczególności ma duże znaczenie przy odtwarzaniu filmów.

Aby mieć jak największą satysfakcję z słuchania muzyki, należy głównie skupić uwagę na zestawach przednich (lewy-prawy), natomiast pozostałe elementy potraktować raczej drugoplanowo. Jeśli chce się jednak cieszyć z dobrej jakości muzyki oraz jakości odtwarzania dźwięków filmów, warto skupić się na głośniku centralnym. Nie zaszkodzi też zadbać o to, aby głośnik lewy i prawy miały podobne charaktery brzmienia.