Obecnie w każdej dziedzinie życia stawia się na wygodę. Aby zwiększyć komfort słuchania ulubionej muzyki, szuka się coraz nowych rozwiązań, pozwalających użytkownikowi sprzętu audio na jak najpełniejszą swobodę. Czasy, w których tonęło się w plątaninie kabli odchodzą już więc powoli w zapomnienie. Obecnie nadeszły nowe rozwiązania i tak społeczeństwo dwudziestego pierwszego wieku dumnie wkroczyło w erę transmiterów bezprzewodowych.

Transmiter bezprzewodowy to urządzenie, które pozwala na przesyłanie utworów muzycznych bądź audiowizualnych z komputera lub też sprzętu mobilnego do wybranego przez użytkownika źródła dźwięku. Transmitery są oparte o różne technologie. Do najpopularniejszych należą oczywiście standard bluetooth i WiFi. Ten drugi zapewnia przede wszystkim bardzo wysoką jakość odsłuchu, dlatego są wybierane przez klientów najczęściej.

Mimo wszystko, jeśli urządzenie, wspierane przez bluetooth, będzie posiadało odpowiedni kodek, także uzyska dobre efekty dźwiękowe. Dużym powodzeniem na rynku elektronicznym cieszą się transmitery AV (audio/video). Wyjątkową uniwersalność zapewnia im bowiem kompatybilność z niemal wszystkimi sprzętami multimedialnymi, znajdującymi się w domu przeciętnego człowieka. Wśród nich znajdują się również modele, które do przesyłania muzyki wykorzystują fale FM.

Aby wybrać odpowiedni transmiter, najlepiej jest przyjrzeć się dobrze jego parametrom technicznym. Należy pamiętać, że urządzenia to przede wszystkim musi być kompatybilne ze sprzętem, z którego będzie wysyłany sygnał (na przykład laptopem), dlatego warto wybrać transmiter, polecany właśnie do niego.