Historia gramofonów sięga późnych lat osiemdziesiątych XIX wieku. Wówczas to swój wynalazek opatentował Emile Berliner. Pierwszy gramofon naturalnie nie charakteryzował się zbyt dobrą jakością dźwięku – ścieżka audio była bowiem w specyficzny sposób zachrypnięta, a w tle co i rusz rozlegały się trzaski oraz szumy. Urządzenie to, podobnie jak modele, powstające w kolejnych latach, były wyłącznie mechaniczne (posiłkowały się igłą, która była podpinana do membrany).

Zasilano je zazwyczaj ręcznie, kręcąc specjalną korbą. Współcześnie można spotkać się z opiniami, że gramofony to już przeżytek. Nietrudno jednak zauważyć, że sprzęt ten zaczyna powoli powracać do łask. Nowoczesne modele, produkowane obecnie, charakteryzują się minimalistycznym designem.

Ich zakup wiąże się zwykle z dużym wydatkiem. Dzieje się tak, ponieważ są tam zastosowane najbardziej zaawansowane technologie, które pozwalają na wprowadzenie do gramofonu wielu praktycznych funkcji. Co ciekawe, sprzęty najświeższej daty posiada cyfrowe wyjście dźwięku. Można w nich także regulować siłę odśrodkową.

Niektórzy koneserzy wolą jednak pozostawać przy starych gramofonach. Modele pochodzące z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych XX wieku, bardzo często znacznie przewyższają te, wypuszczane do sprzedaży obecnie. Jeśli dobrze poszukać, w Internecie można znaleźć stare, zachowane w bardzo dobrym stanie urządzenia za kilkaset złotych. Wiele z nich okaże się być może lepszą inwestycją na przyszłość niż ich współcześni następcy.