Słuchawki douszne to jeden z rodzajów słuchawek,  bardzo często wybierany przez użytkowników ze względu na wygodę. W brew pozorom nie muszą być one wcale gorsze od tych nausznych.

Ważne są membrany, czułość, impedancja, regulacja głośności, mikrofon oraz różne rozmiary wtyczek, dzięki którym dopasowują się do „ucha” użytkownika. Słuchawki douszne są bardzo praktyczne, to właśnie między innymi, dlatego są wyposażeniem telefonów i smartfonów umożliwiają nie tylko odbiór dźwięków, ale i ich nadawanie podczas rozmowy.

Producentów oferujących słuchawki douszne jest wielu, od tych nieznanych nikomu, którzy oferują słuchawki już od kilku złotych, po znane i prężnie rozwijające firmy, które stawiają przede wszystkim na jakość a zdecydowanie w mniejszym stopniu na cenę. Dobrymi markami są: JABRA COAC, KLIPSCH HARMAN KARDON, ale również bardziej znane: Sony lub LG.

Z jakim kosztem musimy się liczyć, jeśli chcemy zainwestować w dobre słuchawki? Generalnie słuchawki poniżej stu złotych to te, z których po pierwsze nie pokorzystamy zbyt długo, po drugie nie możemy liczyć na wyjątkowe brzmienie basów, nie wspominając już na przykład o wodoodporności. Z jednej strony te cechy dla przeciętnego użytkownika, który zakłada słuchawki na godzinę lub dwie dziennie nie są najważniejsze.

Z drugiej strony zmysł słuchu jest niezwykle ważny, więc nawet, jeśli nie jesteśmy koneserami nieskazitelnie czystych dźwięków warto wybrać producenta, który posiada certyfikaty i atesty jakby nie patrzeć wkładamy je wprost do naszego ucha.