Słuchawki w wielu przypadkach okazują się zbawienne, używane są do komputerów stacjonarnych, telefonów, smartfonów i odtwarzaczy muzyki. Jedni preferują te douszne inni wolą większe wokółuszne, które z perspektywy lekarzy laryngologów są zdrowsze. Rozpatrując kwestię hałasu, który słuchawki mają zahamować oraz zdrowa, które jest bezwzględnie ważne, warto wspomnieć, że zbyt głośna muzyka może spowodować uszkodzenie słuchu. Oczywiście mowa tutaj nie jest o jednorazowym słuchaniu głośnej muzyki a systematyce takiego działania. Czasem okazuje się, że natężenie głośności nie pozwala na zagłuszenie otoczenia.

Słuchawki z redukcją szumów mają na celu usunięcie przeszkadzających elementów z zewnątrz w taki sposób, by użytkownik mógł w pełni cieszyć się głosem płynącym ze słuchawek a nie tym poza nimi. Jak działa mechanizm redukcji w przypadku słuchawek? Większość z nich poza odpowiednim projektem posiadają mikrofony odpowiedzialne za „wyłapywanie” szumów z otoczenia na skutek, czego generują antagonistyczną falę akustyczną. To w efekcie ma doprowadzić do tego, że osoba korzystająca ze słuchawek może skupić się nad tym, co odtwarza a nie na tym, co dzieje się wokół niej. W przypadku słuchawek wokółusznych nie bez znaczenia jest to, z czego są wykonane. Jasnym jest, że najlepsze słuchawki wykonywane są ze skóry naturalnej po pierwsze ze względu na wygodę użytkowania, ale również tłumienia dźwięków z zewnątrz.

Jeśli chcemy kupić dobre słuchawki musimy się liczyć z kosztem kilkuset złotych, bez względu na to czy będą douszne czy też nie.