Razem z nowymi technologiami zmieniają się również istniejące media. To, co dla wcześniejszych pokoleń było szczytem techniki dla młodych ludzi jest już przeżytkiem.

Dlatego właśnie media przechodzą transformację nie chodzi tylko o urządzenia, które służą, jako odbiorniki fonii czy obrazu, ale przede wszystkim sposób transmisji danych. Tak jest właśnie w przypadku radia.

Jeszcze do nie tak dawna radio było tylko analogowe dziś zamienione na cyfrowe, dzięki któremu dźwięk jest idealny. Dziś praktycznie wszystkie rozgłośnie radiowe można odbierać cyfrowo korzystając na przykład z ich stron internetowych, co więcej są integralną częścią urządzeń mobilnych smartfonów, tabletów oraz telewizorów.

Aktualnie technologia DAB obecna jest w postaci dwudziestu sześciu nadajników na terenie Polski. Może się wydawać, że radio zarówno, jako rodzaj mediów, radioodbiornik czy radiostacja to forma transmisji, od której się odchodzi, która na rzecz Internetu zaniknie.

Nic bardziej mylnego. W dalszym ciągu słuchamy radia, jadąc samochodem czy coraz częściej za pomocą telewizora.

Zmienia się technologia, jest coraz bardziej zaawansowana, ale nie oznacza to, że znikną dotychczasowe media. Radio cyfrowe Digital Audio Broadcasting to technologia, która umożliwia nadawanie programów radiowych.

Odbiorniki DAB produkowano w latach dziewięćdziesiątych, te, które trafiły do rąk konsumentów od 1998 roku, udoskonalone do wersji DAB od 2007 roku. Sprzęt nadający produkowany jest przez takie firmy jak: Rohde & Schwarz, Electrolink, NEC Corporation, Plisch, Harris.