Przedwzmacniacze gramofonowe służą, jak sama nazwa wskazuje, do wzmocnienia dźwięku płynącego z gramofonu oraz do podłączenia różnego rodzaju mikserów. Przy wyborze przedwzmacniacza należy kierować się zgodnością między wkładką a przedwzmacniaczem. Do wyboru mamy dwa parametry oznaczone symbolami MM i MC. Na rynku dostępne są również przedwzmacniacze, które obsługują oba parametry wówczas przełączenie z jednego na drugi wykonywane jest ręcznie przez użytkownika.

Przedwzmacniacz to nie tylko urządzenie, które poprawia, jakość fonii. W dobie nowych technologii dostępne są również przedwzmacniacze w postaci interfejsu, dzięki któremu możliwe jest zgranie płyt winylowych. Ten rodzaj przedwzmacniacza jest jakby pośrednikiem między gramofonem, płytą a komputerem. Dzięki temu wynalazkowi płyty, które prawdopodobnie zostałyby zapomniane ze względu na brak gramofonu mogą zostać przegrane i zachowane.

Z tego rodzaju przedwzmacniacza korzystają nie tylko firmy trudniące się w formatowaniu i zgrywaniu różnego rodzaju plików, ale również osoby pracujące z fonią. Tego rodzaju sprzęty sprawiają, że coraz więcej ludzi nie tylko chce skorzystać z możliwości przegrania płyty, ale przypominają sobie wyjątkowość brzmienia gramofonu. Gdzie można zakupić przedwzmacniacze? W sklepach audiofilskich zarówno stacjonarnych, online, jak również na platformach aukcyjnych. Jeśli chodzi zaś o samą potrzebę przegrania płyty, wiele firm oferuje taką usługę, dzięki czemu nie ma konieczności kupowania sprzętu.