Zakup zestawu kolumnowego to prawdziwe wyzwanie! Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest bowiem nigdy prosty, a i koszty dobrych kolumn również nie należą do małych. Kolumny głośnikowe kupuje się raczej z zamiarem inwestycji na całe życie, dlatego dobrze rozważyć każde za i przeciw, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Kupując kolumny należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Atrakcyjne promocje potrafią niestety często zwieść klienta na manowce.

Trzeba pamiętać, że niska cena wiąże się zazwyczaj z gorszą jakością, a kupione po dużej obniżce sprzęty często zawodzą. To samo dotyczy jednak także i tych droższych sprzętów, gdyż niestety wysoka cena nie zawsze gwarantuje najlepszą jakość. Aby po zakupie sprzętu nie przeżyć rozczarowania, trzeba wszystko dobrze sprawdzić. Nawet kolumny atrakcyjne wizualnie mogą okazać się słabe, dlatego pierwszą rzeczą, jaką warto się kierować są dane techniczne.

Najważniejsze z nich to: moc, pasmo przenoszenia oraz sprawność. Uwagę należy zwracać na moc wyrażoną w watach z dopiskiem RMS. Kolejna ważna rzecz to pasmo przenoszenia. Trzeba pamiętać, że człowiek jest w stanie słyszeć dźwięki z zakresu od 20Hz do 20 tysięcy Hz.

i właśnie w takich granicach sprzęt audio powinien odtwarzać. Natomiast jeśli chodzi o sprawność kolumn, to ten wyznacznik odpowiada za głośność, wyrażaną w decybelach. Kupując sprzęt należy wybierać taki, który charakteryzuje się przynajmniej 90 dB. Urządzenia o niższej sprawności z pewnością nie będą dobrze funkcjonować.

Wybierając wymarzony zestaw kolumnowy, nie można kierować się impulsem i wyglądem sprzętu. By móc przez wiele lat cieszyć się najwyższą jakością dźwięku, trzeba zawsze sprawdzać dane techniczne, podane przez producenta.