Kolumny głośnikowe pozwalają uzyskać najlepsze brzmienie ulubionych dźwięków i świetnie prezentują się w mieszkaniu. Ich zakup nigdy nie jest prosty, ale jeśli dokona się odpowiedniego wyboru, zyskuje się prawdziwą satysfakcję na długie lata.

Na samym początku należy jednak zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kolumn najlepiej sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Do wyboru są bowiem kolumny podłogowe oraz podstawkowe.

Zawsze można jednak zdecydować się na zestaw kombinowany, czyli kolumny podstawkowe razem z aktywnym subwooferem. Na początek warto zastanowić się nad tym, czy lepszym wyborem okażą się kolumny dwudrożne, czy też trójdrożne.

Decydując się na tę pierwszą opcję, można liczyć na większą spójność dźwięku, natomiast przy kolumnach trójdrożnych lepiej będą odtwarzane decydujące dźwięki o średnich tonach. Jeśli chodzi o kolumny podłogowe, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest bassreflex, zamknięta obudowa i bierna membrana.

Kolumny podstawkowe o niewielkich rozmiarach często dają mało basu lub też brzmią dobrze jedynie przy niskim poziomie głośności. Przy zakupie kolumn warto zwrócić uwagę na magnes, czyli wybierać takie, posiadające Alnico, a nie magnes ferrytowy.

Kolumny z takim magnesem są niestety dość drogie, ale sprzęty używane można dostać za całkiem rozsądną cenę. W przypadku głośników wysokotonowych dobrym pomysłem okażą się być modele z magnesami neodymowymi.

Szukając głośników wysokotonowych, najłatwiej natrafić na konstrukcje kopułkowe oraz tubowe. Wybór zależy najczęściej od preferencji użytkownika, dlatego przez zakupem warto porównać brzmienia obu tych modeli.