Kino domowe to urządzenia audio oraz wideo służące do oglądania filmów (i nie tylko), mają one na celu pozorować obraz oraz dźwięk z sali kinowej. Najczęściej do zestawu należą: odtwarzacz Blu-ray albo DVD, któreś z urządzeń audio DTS, Dolby Digital, Dolby Digital EX – wzmacniacz oraz zestaw głośników i oczywiście równie ważne urządzenie odtwarzające obraz.

Co czyni kino domowe lepszym od zwykłego telewizora? Przede wszystkim dźwięk przestrzenny. Niezbędne do otrzymania takiego dźwięku jest minimum pięć głośników i dodatkowo jeden niskotonowy tak zwany subwoofer.

Biorąc pod uwagę dźwięk, niezwykle ważne jest rozmieszczenie głośników, tak by widz miał wrażenie, że dźwięk otacza go z każdej strony. Co jest istotne w przypadku wyboru obrazu? Jeśli chcemy stworzyć wrażenie obrazu kinowego, wybieramy wyświetlacze o proporcjach panoramicznych, telewizory CRT, telewizory LCD, telewizory z tylną projekcją, telewizory plazmowe, ale coraz częściej projektory cyfrowe.

To te ostatnie, stają się coraz bardziej popularne, często zastępują klasyczne telewizory. Skąd wziął się taki trend skoro tak dalece zaawansowana jest technologia? To zdecydowanie za jej przyczyną projektory wracają do łask, oglądanie filmów przybiera zupełnie inny wymiar niżeli w przypadku telewizora, a dzięki nowym technologiom obraz projektora nie jest już mylnie kojarzony z niewyraźnym, niepłynnym obrazem.

Kino domowe to rewelacyjna rozrywka dla całej rodziny bez względu na to, jaki ekran zakupimy. Z pewnością nie zastąpi ono efektów z sali kinowej, ale na pewno jest zbliżone a to wszystko w zaciszu własnego domu lub mieszkania.