Nowe głośniki to coś, o czym na pewno marzy każdy miłośnik muzyki. Wybieranie odpowiedniego modelu oczywiście zajmuje godziny, ale przecież warto trochę się potrudzić, by upragnione kolumny mogły wreszcie stanąć w pokoju. Nim jednak entuzjastycznie rozpocznie się testowanie nowego sprzętu, warto dobrze przemyśleć dobór właściwego kabla do głośników, by wszystko działało jak należy.

Bardzo ważnym parametrem każdego kabla jest jego grubość. Na początek trzeba więc sprawdzić przekrój przewodów. Dobiera się go odpowiednio do konkretnie określonej mocy głośników.

Z tego powodu do głośnika, znajdującego się w centrum oraz do kolumn frontowych trzeba używać kabla, charakteryzującego się większym przekrojem, natomiast do głośników, ustawionych z tyłu (cechujących się też słabszą mocą), wystarczy przewód o mniejszym przekroju. Jeśli kolumna ma moc do 70W, najlepszy będzie kabel, mający grubość 1,5mm2. W sytuacjach średnich, kiedy moc osiąga wartość powyżej 70W, ale mniejszą niż 120W, potrzebny jest przewód o przekroju 2,5mm2.

W przypadku głośników o wyższej mocy, dobrze sprawdzi się kabel grubości 4mm2. Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że głośniki zostaną podłączone w optymalny sposób. Dodatkowe elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas dopasowywania przewodu, stanowią chociażby czystość miedzi, z jakiej jest wykonany oraz jego izolacja.

Ta druga powinna być gruba, by nie doprowadzić do zakłóceń elektromagnetycznych, a przy tym dosyć giętka, co pozwoli uniknąć kruszenia się kabla w przyszłości.