Wielu osobom gramofon kojarzy się z bardzo starym, właściwie już zapomnianym urządzeniem do odtwarzania muzyki. Sprzęt ten, kojarzący się raczej z latami sześćdziesiątymi czy siedemdziesiątymi, wciąż jest jednak popularny w środowiskach DJ-ów. Wśród gramofonów rozróżnia się trzy grupy: urządzenia z napędem paskowym, kółkowym oraz bezpośrednim, z angielskiego zwanym „direct-drive”.

Sprzęty, wyposażone w napęd bezpośredni, zaliczają się do najbardziej zaawansowanych systemów z obecnie dostępnych na rynku. Za wynalezienie tego typu napędu odpowiada firma Technics. Stosowany w nim silnik, sterowany elektronicznie, umiejscowiony jest pod talerzem.

Dzięki temu bez problemu wprowadza on w ruch oś, na której zlokalizowano talerz. Dobrą stroną tego rodzaju rozwiązania jest praktycznie zerowa awaryjność. System bezpośredni okazuje się też niezwykle wydajny, ponieważ nie składają się na niego żadne elementy, które z czasem mogłyby ulec wyrobieniu, dzięki czemu nie trzeba nic wymieniać.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli sama konstrukcja napędu bezpośredniego będzie pozostawiała sporo do życzenia, może się to w znacznym stopniu przełożyć na sygnał wyjściowy, pogorszając znacznie wrażenie akustyczne. Gramofony z napędem bezpośrednim są często niesłusznie oceniane jako gorsze od sprzętu, wyposażonego w napęd paskowy. Dzieje się tak, ponieważ w latach osiemdziesiątych XX wieku na rynku światowym pojawiły się bardzo słabej jakości urządzeń produkcji japońskiej (miały one tanie podzespoły i nietrwałą konstrukcję).

Tymczasem tak naprawdę, jeśli gramofon tego typu zostanie dobrze zbudowany, może zadziwić niejednego znawcę swoją bezbłędną pracą.