Płyty gramofonowe powszechnie nazywane winylowymi, to krążki, na których wyżłobione są rowki, te natomiast są niczym innym jak zapisem, który urzeczywistniany jest w postaci dźwięku. Ów krążki są o średnicy około trzydziestu centymetrów. Chociaż potocznie jest nazywana winylową w rzeczywistości produkowana była z różnych surowców ebonitu, szelaku lub właśnie polichlorku winylu.

Lata świetności ten rodzaj nośnika miał aż do końca lat osiemdziesiątych do momentu, kiedy zostały zastąpione cyfrowym zapisem. Na przestrzeni lat nie sposób nie zauważyć jak zmieniają się urządzenia odtwarzające dźwięki i nośniki. Wielu ludzi stało się swoistego rodzaju koneserami dźwięku zauważyli, że natężenie głośności nie jest jednoznaczne z czystym brzmieniem.

W dalszym ciągu możemy spotkać posiadaczy gramofonów, którzy z przyjemnością słuchają płyt winylowych. Gdzie, zatem można je kupić? Antykwariat to pierwsze miejsce, do jakiego powinniśmy zajrzeć, potoczne „targi staroci” albo aukcje internetowe. Płyty winylowe, chociaż w zasadzie przeszły już do historii nie są produktem drogocennym poza wartością nieprzeliczalną, czyli sentymentalną.

W przeciwieństwie do innych przedmiotów wyceniane są bardzo tanio. Najprawdopodobniej, dlatego, że do ich praktycznego użycia niezbędny jest sprzęt, którego większość ludzi nie posiada, czyli gramofon. Podobnie jest z ceną zakupu, zwykle to kilka do kilkunastu złotych.

Zapis na płycie winylowej nie był wyjątkowo trwały, w związku, z czym wiele sprzedawanych płyt ma „powycierane” rowki a co za tym idzie dźwięk/melodia mogą być w tych miejscach przerwane lub zniekształcone.