Słuchawki wykorzystywane są do różnych celów, przede wszystkim do słuchania muzyki, ale również do pracy. Nie chodzi tutaj tylko o osoby zajmujące się obróbką dźwięku, ale również osóby pracujące w firmach telemarketingowych i tym podobne. Im więcej czasu spędzamy z danym urządzeniem tym bardziej ważne staje się to, z czego i w jaki sposób zostało ono wykonane.

Pozornie może się wydawać, że słuchawki to sprzęt, który nie ma zbyt wielu specyfikacji. Nic bardziej mylnego rozróżniamy słuchawki przewodowe i bezprzewodowe. Kolejnym podziałem będą słuchawki przewodowe i bezprzewodowe te drugie, chociaż są zdecydowanie bardziej praktyczne odnoszą się do specyfikacji urządzenia, do którego będą podłączone – muszą być kompatybilne.

Słuchawki w mikrofonem to kolejna odmiana, dzięki której możemy nie tylko odbierać dźwięk, ale go nadawać. Kto najczęściej korzysta z słuchawek z mikrofonem? W zasadzie można powiedzieć, że jest to produkt dla każdego chociażby dla użytkowników takich programów jak Skype, który umożliwia rozmowę poprzez aplikację internetową. Oczywiście można wybrać stacjonarną kamerkę, która będzie rejestrować zarówno obraz jak i dźwięk, ale w przypadku laptopów zdecydowanie wygodniejsze są słuchawki z mikrofonem.

Są one również narzędziem pracy dla osób pracujących z klientem na przykład różnego rodzaju infoliniach. Konsultanci podczas rozmowy, wykonują inne czynności przy komputerze w związku z powyższym nie mogą sobie pozwolić na trzymanie słuchawki w dłoni a jest to możliwe właśnie dzięki słuchawkom z mikrofonem.