Procesor AV to inaczej przedwzmacniacz, niezbędny do kina domowego, uzyskania właściwej jakości obrazu oraz dźwięku. Używane są nie tylko do wspomnianego kina domowego, ale wielu innych urządzeń takich jak odtwarzacze Blu-ray, SADC czy gramofonów. W związku z szerokim zastosowaniem wyposażone są w wyjścia HDMI, USB, które jest kompatybilne z ładowarkami, XLR oraz RCA. Im nowsze procesory/przedwzmacniacze tym nowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość obsługi z perspektywy urządzeń opartych na systemie Ios i Android. Mówiąc w skrócie przedwzmacniacze służą dekodowaniu formatów odtwarzanych materiałów na kinie domowym tudzież innych urządzeń.

W związku z ilością oferowanych urządzeń możemy się domyślić, że nie chodzi o sam fakt odtworzenia, ale uczynienia tego w taki sposób by było to w jak najlepszej jakości, zarówno od strony wizualnej jak i fonicznej. Najbardziej znanymi i jednocześnie najczęściej wybieranymi producentami są: ARCAM, Audio Labs, Rotel, Krell, Thule, Arcam, Denon. Kina domowe nie należą do najtańszego wyposażenia, co za tym idzie przedwzmacniacze mają również swoją (dość wysoką) cenę. Z reguły te nowoczesne i wychodzące od dobrych producentów muszą kosztować kilka tysięcy. Wygląd procesorów czasem przypomina odtwarzacz DVD a niekiedy wieżę Hi-fi, tyle, że z większą ilością pokręteł. Są oczywiście i takie, których cena sięga kilkudziesięciu tysięcy.

Prawdą jest, że taki sprzęt jest inwestycją na lata, a oszczędzając na pewno zauważymy różnicę oczywiście na korzyść tych droższych.