Gramofony, chociaż nie są już tak popularne jak w latach osiemdziesiątych, nadal cieszą się dobrą opinią wśród koneserów dźwięków. Trzeba przyznać, że dźwięki roznoszące się z gramofonu są różne od innych urządzeń, nawet dla laików.

Mimo mody na kompresję i tworzenie sprzętów, które mieszczą się w dłoni, gramofony są wciąż produkowane, a co za tym idzie wszelkie akcesoria, które umożliwiają utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym oraz odbiór czystego dźwięku. Ten sprzęt ze względu na swoją budowę oraz nośnik wymaga wyjątkowej uwagi i pielęgnacji.

W jakie akcesoria zaopatrują się posiadacze gramofonów? Przede wszystkim zasilacze odpowiedzialne za napięcie, co poprawia działanie silników oraz separację instrumentów. Mata gramofonowa wykonana z granulek, która służy do rozpraszania drgań.

Zestawy do czyszczenia igieł, stabilizator poprawiający położenie płyty, zestawy do czyszczenia płyt, płyny antystatyczne to tylko najważniejsze akcesoria dla posiadaczy gramofonów. Ważnym aspektem jest to, ze płyty, jako nośniki są dość „trudne” do utrzymania w idealnym stanie, jeśli są używane ze względu na konstrukcję.

Rowki, które są niczym innym jak zapisanym materiałem, jeśli są uszkodzone, uniemożliwiają bezbłędny odczyt. Dzisiejsze gramofony tylko przypominają te pierwsze, są już zdecydowanie mniejsze, projektowane w designerskim stylu.

Ciągła produkcja tego rodzaju sprzętu sugeruje, że bez względu na zmieniające się czasy nadal znajdziemy miłośników brzmienia spod gramofonowej igły.